NEO lms MaYoR Facebook oldalunk

Sportélet

Nemcsak iskolai testnevelés!

 

A mindennapos testnevelés keretein belül - és azon kívül is - a tanulók megismerhetnek különböző játékos mozgásformákat, kipróbálhatják magukat különböző mozgásos tevékenységben, mind a “hagyományos” sportokat (labdarúgás, röplabda, kézilabda, atlétika, úszás, szertorna, ...), mind a rendhagyó sportágakat tekintve (lovaglás, falmászás, íjászat, túrázás, biciklizés...). Ezen kívül várjuk diákjaink kreatív javaslatait is, a testmozgás különféle lehetőségeinek megszervezésére, beleértve természetesen a tanár-diák megmérettetést is. Küldetésünk, hogy érdekes és élménydús testnevelésben legyen része minden hozzánk járó diáknak, mely mentes legyen a sokszor unalmas, már-már idejétmúlt felmérésektől. 

 

Diákjainknak lehetősége nyílik jóga és relaxációs foglalkozásokon való részvételre a testnevelés órák keretein belül.

A jóga története több ezer évre vezethető vissza, egészen az ősi indiai vallás és filozófia kialakulásához. 
A keleti kultúrákban a jóga a spirituális fejlődés egyik útja és része a kulturális életnek. A nyugati ember számára a jógagyakorlás elsősorban testmozgás és ennek kiegészítéseként jelenik meg a relaxáció, meditáció.
A jóga gyakorlatok megfelelő kivitelezése által egyensúlyba kerülünk testileg, lelkileg és mentálisan, ezáltal sokkal könnyebben boldogulunk a mindennapokban.
A relaxáció pedig ezt kiegészítve hosszú távon jelentős, jótékony változásokat hoz létre a szervezetben.
A stresszhatások csökkentésén kívül a szervezet ellenállóbb lesz, segít a szellemi, értelmi képességek megőrzésében, fokozódik az éberség, a figyelem és a koncentráció. Javul az érzelmek és indulatok szabályozási képessége.
A relaxációk rendszeres gyakorlása csökkenteni a fájdalmakat, fokozza az örömre való képességet, elősegíti az öngyógyulási folyamatokat.

A gyermekeknél kb. 12 éves korra alakulnak ki a gerinc görbületei (lordózisok és kifózisok) illetve stabilizálódik a helyes tartás. Sajnos abban a pillanatban, ahogy 6-7 évesen beülnek az iskolapadba óhatatlanul elkezdődik a hanyag tartás (keresztcsont helytelen tartása ülő helyzetben, mobiltelefon nyomkodása és a számítógép előtt ülés miatt előre helyezett fejtartás). Ezek a mozgásminták rögzülnek az idegrendszer által, egyes szalagok rövidülnek, mások meggyúlnak, az izmok egy része feszessé válik. Ez lehet később oka sok degeneratív gerinc betegségnek (szegmentális instabilitás, porckorong sérv stb.)

A jóga egyben egy mozgásminta terápia is, mert segítségével az idegrendszer vissza tanítható a helyes tartásra és az évek alatt kialakult tartáshibák korrigálhatóak. Egyes kóros mozgásszervi folyamatok már a tünet megjelenése előtt láthatóak. A rossz mozgásminta javítható a zsugorodott lágyrészek nyújtásával, a mozgásmintából kiesett izmok erősítésével, és a helyes tartás tudatosításával. Így a degeneratív mozgásszervi betegségek kialakulása többségében megelőzhető.

A gyermekek jóga oktatásában ez kiemelten szem előtt tartott cél.

A rendszeres jógázás további előnyei a teljesség igénye nélkül:

  • segíti önmagunk megismerését
  • csökkenti a stresszt
  • javítja a testtartást és fejleszti az egyensúlyt
  • egyszerre erősíti és nyújtja az izmokat
  • növeli a rugalmasságot
  • kiegyensúlyozza a vérnyomást
  • segít elsajátítani a helyes légzést, növeli a tüdőkapacitást
  • támogatja az immunrendszer egészségét
  • segít a függőségek leküzdésében
  • javítja az alvást és az általános közérzetet, ezáltal az életminőséget
  • elősegíti a nyirokrendszer megfelelő működését, segíti a méreganyagok kiürülését a szervezetből
  • kiegyensúlyozza a hormonrendszert
  • fokozza az emésztőrendszer működését

 

Cimkék: : Oktatás, Nevelés

Nyomtatás E-mail

Budenz József Alapítványi Gimnázium, Budapest
OM azonosító: 035315
1021 Budapest, Budenz út 1. 
titkárság: +36 20 500 5391
 +36 1 391 0127 

Offcanvas

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.